Bekçi Çalışma saatleri, Bekçiler Kaç saat çalışıyor?

Bekçi Çalışma saatleri, Bekçiler Kaç saat çalışıyor?

            BEKÇİ ÇALIŞMA SAATLERİ

   Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kolluk hizmeti olarak görev yapan bekçilerin çalışma saatleri şu şekildedir.

   Genel Kolluk hizmeti olarak görevde bulunan Çarşı ve Mahalle Bekçileri ile Polis Memurunun çalışma sistemi aynı şekilde uygulanmaktadır.

    Çarşı ve Mahalle Bekçileri genel olarak Polislerin var olan yükünü hafifletmek ve gece olmak üzere huzuru arttırmak, güvenliği sağlamak amacıyla hizmet vermektedir. Uygulamalara göre Çarşı ve Mahalle Bekçileri genel olarak güneşin batış saatinden doğuş saatine kadar görevde kalırlar. Bekçi teşkilatı üyeleri her iki ayda bir değişecek olan bu çalışma saatleri içerisinde akşamları göreve başlar ve sabahları ayrılırlar. Çarşı ve Mahalle Bekçileri büyük çoğunlukla 12 saat ve gece çalışmaktadırlar.

    Bekçi teşkilatında çalışma saatlerinde yapılan değişikliği, çalışma saatlerinin değişeceği gününden önce teşkilat mensuplarına imza karşılığında duyururlar.

   Bekçilerin çalışma saatleri ;

  • 1+1 Sistemli Çalışma: 1 gün çalışma, 1 gün istirahat olarak çalışma
  • 12+24 Sistemli Çalışma: 12 saat çalışma 24 saat izin olarak çalışma
  • 2+1 Sistemli Çalışma: Bu çalışma sisteminde 2 gün işe gidilir bir sonraki gün izin kullanılır.
  • 6+1 Sistemli Çalışma: 6 gün boyunca çalışma, 1 gün izin kullanmalı çalışmadır.

    Çarşı ve Mahalle Bekçileri aynı zamanda görev aldıkları il ve ilçeler arasında farklılıklar olabilmektedir.

    İstanbul ilinde akşam 19:00 sabah 07:00 saatleri arası 12/36 çalışma düzeni uygulanır. İstanbul’un bazı ilçelerinde polis sayısı yetersiz olduğundan dolayı İstanbul’un tüm ilçelerinde 12/36 çalışma düzeni mevcut değildir. Bazı ilçelerde Çarşı ve Mahalle Bekçisi olan çalışanlar 6+1 çalışmaktadırlar. 6 gün boyunca çalışıp haftada bir gün izin yapmaktadırlar.

    İzmir ilinde görev yapan Çarşı ve Mahalle Bekçileri 6 gün 12 saat mesai, haftada 1 gün tatil ve tatil de genel olarak hafta içi şeklinde çalışmaktadırlar.

    Son olarak Ankara ilinde ise bekçiler haftada 40 saat çalışmakla beraber akşam saatlerinden sabaha kadar sürecek olan mesailer haftanın 6 günü sürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.