Bekçi Nasıl olunur,Şartları Nelerdir?

Bekçi Nasıl olunur,Şartları Nelerdir?

BEKÇİ NASIL OLUNUR?

Günümüzde oldukça tercih edilen bekçilik mesleği aslında geçmişte de olan bir meslektir.  Son yıllarda tekrar başlayan bekçilik mesleği daha çok gece mesaisi yaparak halkın gece güvenliğini sağlamaktadır. Her mahallede bulunan bekçiler gerek sabaha kadar nöbet tutarak gerek devriye faaliyetlerinde bulunarak görevlerini icra etmektedirler. Bizler de bu sayede daha güvende hissederiz. İş arayışı içinde olan vatandaşlarımız için de bir umut ışığı olan bu meslekte alımların belli şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayıp alımı gerçekleşen bekçilerin memuriyeti başlamış olur. Günümüz şartlarına göre de bu sebeplerden dolayı sıklıkla tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Atama bekleyen her genç vatandaşa bir umut olmuştur. Bekçilik atamaları her yıl azımsanmayacak sayıda olduğundan binlerce iş bekleyen vatandaşı ilgilendirmektedir.

Bekçi olmak için başvuru tarihleri arasında e devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlar daha sonrasında gerekli testli sınava tabii tutulurlar. 100 sorudan oluşan ve her sorunun 5 şıkkı olduğu bu testli sınav da her doğru soru 1 puan sayılır. Yanlışlar doğruyu götürmez. Bu sınavı geçebilmek için gerekli puan 100 üzerinden 50 dir. Bu sınavda başarı olmalarının ardından gerekli mülakatlar yapıldıktan sonra bekçilik mesleğini yapacak olanlar için gerekli eğitimleri almaları gerekmektedir. Tüm bu sürecin sonunda vatandaş bekçilik mesleğine sahip olmaktadır.

BEKÇİ OLMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Ne yazık ki son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan gasp, kundaklama, taciz ve bu gibi tüm olaylar arttığından mahalle ve çarşılar da güvenlik önlemlerinin artırılması gerekmektedir. Bu sebeple daha iyi önlemler almak için ve vatandaşın rahat bir şekilde dışarıda bulunması için devletimiz eskiden oldukça popüler olan bekçilik mesleğini tekrar gün yüzüne çıkarmıştır. Bekçilik mesleği uzun yıllar sonunda ilk defa 2018 yılında tekrar meslek haline gelmiştir. Tüm bu sürecin ardından gerekli eğitimleri alan mahalle ve çarşı bekçileri ilk olarak İstanbul da göreve başlayarak bir deneme sürecine başlanmıştır. Bu süreçte bekçinin düdük sesi bile halka güven vermiştir. Gerçekleştirilen deneme süreci başarılı olduğundan kısa sürede diğer illerde de uygulanmaya başlanmıştır. 2019 yılından itibaren her yıl devlet tarafından bekçilik alımı yapılmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyenler önce gerekli başvuruları yapmakta ardından gereken şartlara uygunlarsa atamaları gerçekleşmektedir. Bekçilik alımında şartlar azımsanmayacak derecede fazla ve önemlidir. Sonuçta bu meslek te olan vatandaşlar halkın güvenliği ve emniyeti için çalıştığından oldukça dikkat edilerek seçilmektedir.

Bekçi olmak için gereken şartlar şu şekildedir

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

Bekçi olmak isteyen  adayların kesinlikle Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.

 • Adayların en az 167 boyunda olmak

Boy şartı astsubay, uzman çavuş ve polislik gibi mesleklerde de önemli bir husustur. Bekçilik mesleği de bu kategori de olduğundan boy şartı oldukça önemlidir

 • En az lise veya lise dengi okullardan mezun olmak

Adayların belli bir eğitim seviyesinde olmaları gerekmektedir. Bu seviyede gerekli olan şart ise şuan için en az lise seviyesidir.

 • Başvuru yaptığı ilde en az bir yıl ikamet etmiş olmak
 • Vücut kitle indeksinin 18-27 arasında olması

Tıpkı boy şartında olduğu gibi vücut kitle indeksi de bekçiler için aranan önemli bir şarttır.

 • Adayların askerlik görevini yapmış olmaları

İster bedelli ister normal olarak askerlik görevini yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Askerlik görevini yerine getirmeyen adayların başvuruları geçerli sayılmayacaktır

 • 30 yaşından gün almamış olmak

Yaş sınırı bekçilik adayları için en fazla 30 dur. 31 den gün almamış olmak gerekmektedir. Yani aday 30 yaşını tamamlayıp da 31 yaşından 1 gün bile almış ise( 30 yaş 1 gün bile olsa) bu şartı gerçekleştiremez.

 • Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası almış olması

Bu şartta aday affa uğramış olsa bile zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik veya yüz kızartıcı başka bir suçtan dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamalıdır.

 • Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak
 •         Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya bir engeli bulunmamak

Adayın belirtilen şekilde hukuki olarak herhangi bir engelinin olmaması gerekmektedir.

 • Kamu hizmetlerinde mahrumiyet hakkı bulunmamak

Adayın memuriyete engel bir hali bulunmaması gerekmektedir.

 • Emniyet teşkilatında bulunan sağlık şartlarına uymak

Gerekli tüm sağlık kontrolünden geçmiş olup istenilen şarta uygun olmak gerekmektedir.

 • Alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin bağımlılığıyla alakalı tedavi görmemiş olmak
 • Terör örgütleriyle alakalı herhangi bir eylem, toplantı, yürüyüş ve mitingine katılmamış, karışmamış ve desteklememiş olmak
 • Güvenlik soruşturmasında olumlu olmak

Bu şartta oldukça önemlidir. Çünkü başvuracak aday için sabıka ve bu tarz pürüzler kesinlikle kabul edilemezdir.

Bekçilik mesleği için gerekli olan tüm şartlar yukarıda verilmiştir. Sizler de tüm gerekli şartlara ve bekçi alımıyla alakalı bilgiyi edindikten sonra koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız başvuru tarihinde başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Berat dedi ki:

  Bekçi

 2. Batuhan dedi ki:

  Başvurular ne zaman açıklanacak

  1. admin dedi ki:

   Ramazan bayramına yakın geleceğini tahmin ediyoruz bayram hediyesi.