İTFAİYE RÜTBELERİ NELERDİR? İTFAİYE ERİ GÖREVLERİ NELERDİR?

31.01.2021
98
A+
A-
İTFAİYE RÜTBELERİ NELERDİR?  İTFAİYE ERİ GÖREVLERİ NELERDİR?

İtfaiyecilik Nedir?
Tulumbacılar Ocağı zaman içinde yenilenmiş adıyla İtfaiyecilik.1714 yılında Osmanlı Padişahı 3.Ahmet’in kararıyla kurulmuştur ve bu teşkilatın kuruluş esnasında o dönemin sadrazamı Damat İbrahim’in de yardımı büyüktür.300 yıllık devasa geçmişi olan Tulumbacıların Ocağı’nda zaman içinde adı da dahil olmak üzere bir çok değişiklik yaşandı.Bu değişikliklerden biri de rütbeler oldu.Bunun beraberinde zihinlerimizde (İtfaiyecilikte Hangi Rütbeler Vardır?)sorusuna gebe kaldı.


İTFAİYE RÜTBELERİ NELERDİR ?

İtfaiye Rütbe ve işaretleri bakımından 7 adet farklı rütbe vardır.Bu rütbeler düşükten üst rütbeye doğru şu şeklide sıralanır;
İtfaiye Eri
İtfaiye Çavuşu
İtfaiye Amiri Yardımcısı
İtfaiye Amiri
İtfaiye Müdür Yardımcısı
İtfaiye Müdürü
İtfaiye Daire Başkanı
İtfaiye erinin yani itfaiye memurun en az 3 yıl görev yapmasının ardından çavuşluk rütbesine sonrasında da amirlik rütbesine yükselebilir. Amirlikten sonraki rütbeye geçiş yapmak için 2 yıl boyunca amirlik görevini yapması ardından yapılan rütbe geçiş sınavından başarılı bir sonuç elde etmelidir.

İTFAİYE ERİ VE İTFAİYE AMİRİ GÖREVLERİ NELERDİR ?

İtfaiye Eri

Her memurun sorumluluğu itfaiye çavuşuyla koordineli hareket ederek gelen ihbarlara daha hızlı ve anında müdahale etmektir.Aynı zamanda yangın esnasında kullanılan aletlerin ve teçhizatların bakım, onarım ve temizlikleri de onlara aittir.


İtfaiye Amiri
İtfaiye memurlarını yani erleri organize etmek başlıca görevleri arasında yer almaktadır.Bu beraberinde olay anında olası mal ve can kayıplarını minimum da tutmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İtfaiyeci dedi ki:

    Amir olmak için baya rütbe atlamamız gerekiyor demek ki