Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur ? Lise Mezunu Bekçi Nasıl Olunur ?

31.01.2021
510
A+
A-
Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur ? Lise Mezunu Bekçi Nasıl Olunur ?

LİSE MEZUNU POLİS NASIL OLUNUR?

Türkiye’de bulunan gençlerin hem imkanları hem de kutsal vatani görev yönüyle en çok tercih ettikleri mesleklerden biri olan Polislik hakkında birçok soru zihinleri doldurmakta.Bu soruların en başında da ‘Lise mezunu polis olunur mu?’ sorusu gelmekte.Cevap EVET OLUNUR.
15 Temmuz gecesi ülkemizde yaşanan darbe girişimi sonucu birçok meslekte de olduğu gibi EGM kapsamındaki birçok memur ihraç edildi.
Açılan boşlukları aziz vatanın temiz gençleriyle doldurmak için çalışmalar yürüten Polis Akademisi Başkanlığı binlerce genç vatandaşımızı gerek polis gerek komiser yardımcısı ve gerekse komiser olarak kendi bünyesine kazandırdı.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yapılan yeni düzenlemeler sonucu eskiden 3 farklı yol tanınan Lise mezunu polis alımı artık 2 seçeneğe düşürüldü.Bu düşüşün sebebi ise eskiden Polis Özel Harekat alımlarının açıktan olmasının yeni sistemle teşkilat bünyesinden yapılacak oluşu neden olmuştur.1 YÖNTEM – POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU PMYO


PMYO açılımı Polis Meslek Yüksek Okulları’na her yıl belli kontenjanda alımlar olmaktadır.Bu alımlarda lise ve ön lisan mezunu adaylarına şans tanıyan PMYO Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak da bilinen gençlerin en aşina olduğu adıyla YKS sınavına girmeleri gerektiğini belirtiyor.Temel Yeterlilik Sınavı olarak da bilinen TYT,ardı ardına günlerde yapılan YKS sınavın ilk gününde yapılan sınav olmaktadır.PMYO’nı tercih edecek olan adayın 250 puanı geçmesi ilk aşama için yeterlidir.Kız ve erkek olmak üzere 2 farklı kategoride alım yapınmasına karşın bu farklılıklar sınav puanı için değildir.Her iki adayında 250 baraj puanını geçmesi şarttır.

2 YÖNTEM – BEKÇİ


Bu yöntem 3 yıl Bekçilik görevi yapmış memurlara tanınan polisliğe geçme hakkından elde ediliyor.Lise mezunlarından seçilen Bekçiler 3 yıl görevlerini tamamlamasının ardından İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunarak polisliğe geçiş yapma hakkını kullanabilir.O zaman akıllara genelen bir diğer soruya yanıt bulalım. Lise mezunu bekçi nasıl olunur?

Nasıl Lise Mezunu Bekçi Olunur?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bekçi alımı duyurusu ‘772 sayılı çarşı ve mahalle bekçisi kanununda’ Bekçi alımları başlandı.Resmi gazetede de belirtildiği üzere 3 aşamada alımlar gerçekleşecektir.Bu aşamalar;Yazılı,Sözlü ve spor sınavları şeklindedir.Bu alımlar P.A.(Polis Akademisi)sitesinden duyurulur.

Polis Akademisi’nin resmi sayfasında ilanı gören aday yayımlanan kılavuzdaki şartlara uygun olması takdirde e-devlet aracılığıyla ön başvurusunu yapabilir.Yapılan başvuru sonrası yazılı mülakata giren adayların sorulan 100 soru içerisinden en az 50 soruya doğru yanıt vermesi istenir.Her doğru soru başına alınan puan 1’dir.Yazılı sınavı başarıyla tamamlayan adaylar Fiziki yeterlilik sınava girmek için hak kazanırlar.

2021 BEKÇİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
 • Eğitim seviyesinin en az Lise ve dengi okullardan mezunda olması,
 • 167 cm veya daha boydan uzun olmak,
 • Kitle indeksinin 18-27(dahil) arasında olmalıdır,
 • Yaşadığı çevreyi tanıması adına başvuru yaptığı yerde en az 1 yıl ikamet ediyor olmalı,
 • Askerliğini yapmış olmalı,
 • Silah taşımasına mani olacak bir durum teşkil etmemeli,
 • 31 yaşına gelmemiş erkeklerden alım yapılmaktadır.
 • Şartların değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurup alım tarihleri geldiğinde daha detaylı şartlara Polis Akademisi’nden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ayberk dedi ki:

  benim sol kolum yanık küçükken kaynar çorba dökülmüş fakst hiçbir fiziksel engeli yok ve ben bekçi, asker veya polis olmak istiyorum mülakatlardan geçermiyim

  1. admin dedi ki:

   Gözle görünür derece de eşkal belirleyici unsur oluşturursa maalesef ki geçemezsiniz.

 2. Berat dedi ki:

  Doğum lekesi sorun yaratırmı

  1. admin dedi ki:

   Yazlık t-shirt giyildiğin de gözüküyorsa ve yüzünüzdeyse eşgal belirleyici olarak problem olabilir.