Liseden sonra nasıl polis olunur ?

09.10.2021
414
A+
A-
Liseden sonra nasıl polis olunur ?

Lise mezunu polis nasıl olunur? Liseden mezun olundukdan sonra polis olmak isteyen adaylar hangi sınavlara girmeli? Lise mezunu polis nasıl olunur sorularının cevaplarını paylaşıyoruz.


Liseden sonra polis nasıl olunur?
Herhangi bir lise programından mezun olundukdan sonra TYT sınavına girerek Polis Meslek Yükseokullarının belirlemiş olduğu ham taban puanı yapmış olmanız gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda 260 Ham puan istenilirken 2 yıldır Polis Meslek Yüksek okuluna giriş puanı 250 oldu.

Belirlenen taban puanı 250 almanız takdir de sınava girmeye hak kazanıyorsunuz,fakat 250 ham puan ile Polis meslek yükseokuluna girme olasılığınız bir hayli zor ve meşakatli olacaktır bu yüzden TYT’den 280-300 ham puan almak okula girmenizi daha da kolaylaştıracaktır.


Bir diğer yöntem ise ERKEK adaylar için avantajı olan bir husus.

Askerlik çağına gelmiş lise mezunu polis olmak isteyen erkek adaylar 6 ay veya bedelli olarak askerlik görevini tamamladıkdan sonra Polis akademisinin bekçi alımına başvurarak polis memuru olabilirler. Bekçilikten Polis memurluğuna geçiş ise teşkilata girdikten sonra açılan sınavdan sonra polis memuru olarak görevinize devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Duygu TATAR dedi ki:

  Polislik alımları nezaman yani bayanların nasıl baş vurabilirler bakıyorum da nasıl bir sistem anladım bende çok istiyorum hele ki lise mezunu nu duyduktan sonra arştırdım bulamadım yani ne yapmamız lazım kısacası sizden ricam yardımcı olabilirmisiniz

  1. admin dedi ki:

   Makale içerisin de bahsettiğimiz konu,hem bayanlar hem erkekler için geçerli TYT sınavına girerek minimum 250 alarak polis okuluna başvurabilirsiniz.

   1. Can dedi ki:

    Peki başka bir yolu varmı

    1. admin dedi ki:

     Başka yolu yok maalesef ki.