Polis Helikopter Pilotu Nasıl Olunur ? Pilot Maaşları Ne Kadar ?

08.02.2021
86
A+
A-
Polis Helikopter Pilotu Nasıl Olunur ?  Pilot Maaşları Ne Kadar ?

Polis Helikopter Pilotu Nasıl Olunur?

Emniyet teşkilatının hava operasyonlarına ihtiyacı olduğu durumlarda destek veren polis havacılıkta helikopter pilotu olmak hayaliniz olabilir. Bu hayali gerçekleştirmek için gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.
Yardıma muhtaç kişilerden terör faaliyetlerine kadar etkin rol alan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana, Van, Antalya ve Erzurum şehirlerinde olmak üzere hizmet vermektedir. Havacılık polisliği 1981 yılından bugüne kadar ileriye dönük projeleri ile kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Polis Havacılık Dairesinin Görevleri Nelerdir?

Suç sonrası görevleri dışında suç öncesinde ve birtakım durumlar için polis helikopter pilotları ile havacılık hizmeti verilmektedir.
  Bombalı saldırılar, soygun, sabotaj, saldırı, terör, kapkaç, gasp gibi suç üstünde yakalamaya yönelik çalışmalar sadece yerden yapıldığında bazen yeterli olmayabiliyor. Bu durumda polis helikopterleri desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Her zaman suç üstünde değil o suç durumu oluşmadan keşif ve gözlem faaliyetleri yapılmaktadır. Bu sayede terör olaylarından narkotik suçlara, kaçak ekim alanlarından üretim ve saklama alanlarına kadar emniyeti sağlama çalışmaları için kara ve deniz kollarıyla iş birliği yapılmaktadır. Ayrıca polis helikopter pilotları havadan verdikleri destek ile trafik denetimini sağlayabilmekte böylelikle suç işlemeye meyilli kişilerde caydırıcılık özelliğini kullanabilmektedir.
Polis havacılık dairesinin suç öncesi ve sonrası görevleri dışında da görevleri bulunmaktadır.
⦁ Sel deprem gibi doğal afetlerde arama kurtarma çalışmaları.
⦁ Meydana gelen olaylarda ambulans görevini ifa etmek.
⦁ Yangın gibi olaylarda yukarıdan verilmesi gereken desteği vermek.
⦁ Cumhurbaşkanı başta olmak üzere yurt içi ve yurtdışı siyasetçilerini VIP hizmeti vermek.


Polis Helikopteri Pilotu Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi sayfasında dönem dönem yayınlanan ilanlara başvurarak hayal ettiğiniz helikopter polisi olabilirsiniz.
⦁ 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesi kapsamında belirtilen şartlara uymak.
⦁ Atanmak istediği unvanın şartlarına uymak.
⦁ Ülkenin her yerinde çalışmayı ve verilen tüm uçuş görevlerini kabul etmek.
⦁ Sözlü ve/veya yazılı sınavda başarılı olmak.
⦁ Sicilinin güvenilir olması.
⦁ Askerlik hizmetini tamamlamış olmak.
⦁ Gerekli eğitim koşullarını karşılıyor olmak.
Eğer emniyet mensubuysanız helikopter pilotu olmak için daha şanslı olabilirsiniz. Polis memurlarının yukarıdaki koşulları taşımakla birlikte
⦁ İkinci bölge hizmetini tamamlamış olmak.
⦁ En az ön lisans mezunu olmak.
⦁ Biriminin en üst dereceli amiri tarafınca muvafakat sahibi olmak.
⦁ Havacılık personeli sağlık raporuna sahip olmak.
⦁ Emniyet teşkilatında 5 yıl tecrübeli olmak.
Nihayetinde helikopter uçurmak kolay bir iş değildir. Bu yüzden sadece yukarıda şartlar değil aynı zamanda gerekli eğitimler almak gerekmektedir. Üniversitelerin pilotaj bölümlerinden mezun ve polis memuru değilseniz bile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen özel uçuş okullarında eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim ile kamuda veya özelde helikopter pilotu olabilirsiniz.


Polis Helikopteri Pilotu Maaşları Ne Kadar?

Polis havacılıkta görevinize ve mesleki tecrübenize göre maaşlar değişmektedir. Genel olarak polis havacı maaşları 5000 ile 20000 bin lirasında değişmektedir. Polis helikopteri maaşları mesleki tecrübeye göre artmakla birlikte bir polis helikopter pilotunun maaşı altı bin Türk lirasından başlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.