Polis Meslek Yüksekokulu Sınavlarına Başvurmak için Yaş Şartı Nedir?

07.11.2022
129
A+
A-
Polis Meslek Yüksekokulu Sınavlarına Başvurmak için Yaş Şartı Nedir?

Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru için, Lise mezunları ya da ön lisans mezunları Polis Meslek Yüksek Okulu’na kayıt olabilirler. Polis Meslek Yüksek Okulu’na gidebilmek için adayların 18 yaşını doldurmuş ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 26 yaşını tamamlamamış olmaları gerekir. 26 yaşını dolduran ve 27 yaşından gün alan adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvuru yapamazlar. Yaş şartının temel sebebi, PMYO’da verilen eğitim süresinin 2 yıl olmasıdır. 26 yaşını bitiren bir aday Polis Meslek Yüksek Okulu’na kayıt yaptırdıktan sonra okuldan mezun olduğunda polislik için gereken yaş şartını karşılayamayacaktır. Bu nedenle bu okula gitmesinin bir anlamı da olmayacaktır.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne (PAEM) başvuru yapmak isteyen kadın ve erkek adayların sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle otuz (30) yaşından gün almamış olmaları gerekir. Bu yaşı geçen kişilerin Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne kabul edilmeleri mümkün değildir.Sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi baz alınarak 30 yaşından gün almamış olanlar Polis Meslek Eğitim Merkezleri’ne kabul edilebilirler. 

Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO),  iki yıllık eğitim-öğretim süreci sonunda öğrencilerini polis memuru olarak yetiştiren Polis Akademisi kurumlarıdır.
Lise’den mezun olan polis adayları üniversite sınavında istenen puanı aldığınız takdir de okula başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra mülakatlara girersiniz. Mülakatlar ön sağlık fiziki yeterlilik ve sözlü olarak üçe ayrılır.

Bütün mülakatları başarı ile geçtiğiniz takdir de okulu kazanırsınız PMYO okullarından mezun olduğunuzda önlisans mezunu olmuş olursunuz. Bu okulu kazandığınız taktirde,  yatılı olarak eğitiminize başlayacaksınız. Bu 2 yıl boyunca okulda disipline dayalı bir eğitim sizleri bekliyor. Okullarda her sabah yatağınızı yapmak, sakal traşı olmak, ast üst ilişkisine riayet ederek iletişim kurma gibi temel disiplin eğitimleri yer alır. PMYO öğrencileri 2 yıl boyunca ağırlıklı olarak hukuk, silah ve polislik ile ilgili dersler görürler.
Üniversitelerde olduğu gibi güz ve bahar dönemlerinde girilen sınavlar gibi sınavlara tabi olacaklardır. Ve bu sınavların sonuçlarına bakılarak okullarda başarı sıralamanız olacak. Peki, bu başarı sırasının size ne gibi bir etkisi olacağını soruyorsanız eğer bu başarı sırası sizin meslekte sicil numaranızı etkileyecek ve en önemlisi okul bitiminde çalışacağınız ili seçme sırasında bu sıralamaya bakılarak size çalışacağınız il seçtirilecek. Örnek verecek olursak eğer okulun 1.si çıkıp bir il seçecek ve bu sıralama aynen bu şekilde devam edecek ve her geçen sırada listede ki iller yavaş yavaş azalacak bu yüzden istediğiniz ilde çalışmak için başarı sıranızın iyi olması gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.