Polis Özel Harekat Nasıl Olunur ? PÖH GÖREVLERİ NELERDİR ?

31.01.2021
113
A+
A-
Polis Özel Harekat Nasıl Olunur ? PÖH GÖREVLERİ NELERDİR ?

Polis Özel Harekat

Polis Özel harekat 2018 senesinde İç İşleri Bakanlığı bünyesinde Emniyet genel müdürlüğüne bağlı kolluk kuvvetidir. Polis Özel Harekat bünyesinde 6 aylık özel eğitim alarak yüksek riskli görevlerde rol üstlenmektedirler. İç İşleri bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatı ile PÖH olabilmek için neler gerekli? polis özel harekat nasıl olunur ? merak edilen tüm detaylar.

(PÖH) Polis Özel Harekat Nasıl Olunur ?

Emniyet genel müdürlüğü’nün belirlediği kriterlere göre Adayların Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde eğitim almış ve eğitimini başarıyla bitirmiş olması gerekmektedir. Polis Meslek Yüksek Okul’u öğrencileri ise eğitimleri devam ederken Özel harekat branşını istediklerini beyan ettikleri takdirde Polis özel harekat olabilmektedirler. Normal bir polis memuru olarak görev yapmakta olan polis memurunun 671. sayılı kanun kararnamesi ile özel harekat başvurusu yapabilmektedirler.

Polis Özel harekat olmak İsteyen Adaylarda Aranan Kriteler ;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak
 • Polis Meslek Eğitim Merkezin’de ve ya Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim almış olmak.
 • 28 Yaşından Gün Almamış olmaları gerekmektedir.
 • Erkek Adaylar için en az 1.67 cm Bayan Adaylar için en az 1.62 cm boya sahip olmaları gerekmektedir.
 • Vücut kitle endeksi (boy-kilo oranı) 18(dahil) ve 27(dahil) aralığında olmalıdır.
 • Silah Taşıma Engelinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Alkol ve uyuşturu sebebiyle tedavi görmemek.
 • Herhangi bir sağlık problemi bulunmaması.
Polis Özel Harekat

(PÖH) Polis özel harekat çalışma saatleri


12/24 şeklinde çalışan Polis Özel harekat polisleri 3 vardiya şeklinde çalışmaktadır. görev , miting olması durumlarında 12-12 çalışma koşullarıda olabiliyor.
15 gün şehirde görev yapan Polis Özel harekat memurları 15 gün ilçede görev yapmaktadırlar.Çalışma şartları normal bir polis memuruna nazaran oldukça ağır ve zorlu koşullardır.


(PÖH) Polis Özel Harekat Görevleri Nelerdir ?


6 Aylık zorlu eğitim alan Özel Harekat polisleri tüm iklim koşullarında,coğrafik şartlarında, günün her saati riskli operasyonlarda görev alacak hale geliyor.
Terör örgütlerinin gerçekleştirmiş olduğu silahlı ve silahsız eylemlerini saf dışı bırakarak teröristleri etkisiz hale getirmek.
Kaçırılan otobüs,gemi,tren,uçak gibi her türlü ulaşım araçlarına operasyon düzenleyerek rehine alınmışsa rehineler kurtarma,faillerini etkisiz hale getirmek.
Halkın güvenliğini tehdit eden silahlı tehlikeli şahısları yakalamak ve etkisiz hale getirmek
Devlet büyüklerinin can güvenliğini sağlamak
İç Karışıklık savaş veya terör gibi sebeplerle güvenlik riskinin yüksek olduğu ülkelerdeki temsilciliklerimizin ve diplomatlarımızın korumasını yapmak
Devletin hayati çıkarlarına yönelik tehditler ile mücadele etmek, devletin varlığını ve bağımsızlığını ,vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü kayıtsız ve şartsız korumak en önemli görevlerinden birtanesidir.

(PÖH) Polis Özel Harekat Rütbeleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Necati dedi ki:

  Çok guzel bir buygu