Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

10.01.2022
277
A+
A-
Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde rövanşta olan mesleklerden biri olan siber güvenlik uzmanı, bilişim sistemiyle ilgilenenlerin tercih sebebi haline gelmiştir. Bilgisayarla ilgilenen kişilerin ilgi alanına giren bu meslek dalı son dönemlerde dünyamızın küreselleşmesiyle ve sanallaşmasıyla birlikte günümüzün dikkat çeken mesleklerden biri olmuştur. Özel veya devlet şirketlerinin bilgi verilerini güvende tutan kişilere siber güvelik uzmanı denir. Bu meslek dalı bilgisayar sistemleriyle ilgilenir. Şirketlerin bilgi ağlarını yabancı kaynaklara karşı koruma altına alır.

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Siber güvenlik uzmanı, devlet veya özel kurumların teknolojik bilgi sistemlerini koruyan,  yabancı sistemlere karşı erişim engeli koyan, şirketlerin bilgilerini güvende tutan kişilerdir.

Siber güvenlik uzmanları çalıştıkları kurumların ağ bilgi sistemlerini güvende tutarlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte popüler hale gelen siber güvenlik uzmanları çalıştıkları özel veya devlet kurumlarının bilgisayar sistemini, bilgi ağ sistemini oluşabilecek saldırılara karşı korumakla yükümlüdür.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketler  işlerini kolaylaştırmak için, zamandan tasarruf etmek için bilgisayar sistemlerine geçip şirket bilgi verilerini oluşturmuşlardır. Bu veriler şirketlerin tüm bilgilerini içerir. Yani çok önemli verilerdir. Yabancı bir kaynağın bu verilere ulaşması durumu şirketler için büyük tehlike arz eder.  Bu tehlikeyi en aza indirgemek, tehlikeyi ortadan kaldırmak için de siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyulur. Son zamanlarda özel ve devlet kaynaklı şirketler siber güvenlik uzmanı personellerine fazlaca ihtiyaç duymaktadır.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Her gün değişen ve gelişen dünyamızda çağa uyum sağlamak, çağın gerekliliklerine göre bir yol çizmek önemlidir. Bu durum mesleklerde de geçerlidir. Her çağın öne çıkan meslek grupları vardı. Çağımızın öne çıkan mesleklerinden biri de siber güvenlik uzmanlarıdır.

Her işimizi bilgisayarlardan hallettiğimiz, her şeyin dijitalleştiği ve dijitalleşmeye devam ettiği bu dünyada siber güvenlik uzmanlığı tercih edilen meslekler arasında öncelikli hale gelmiştir.

Peki.siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz. Siber güvenlik uzmanı olabilmek için belli başlı gereklilikler, kriterler vardır.

Siber güvenlik uzmanı olmak için gerekenler;

1)Siber güvenlik uzmanı olabilmek için, öncelikle 4 yıllık(lisans) elektrik ve elektronik bölümü veya bilişimle alakalı vb.bir üniversiteden mezun olma şartı gerekmektedir.

2)Bilgisayar üzerine olan 2 yıllık(önlisans) bir bölümden mezun olanlar da istenilen şartları ve yeterliliği sağlıyorsa siber güvenlik uzmanı olabilir.

3)Siber güvenlik uzmanları meslek icabı bilgisayarla ilgilenirler. Bilgisayar, bilişim dünyasında da Linux dağıtımı tercih edilir. Bu sebepten ötürü de siber güvenlik uzmanı olmak isteyenler Linux dağıtımı hakkında güçlü bilgi ve birikime sahip olmaları gerekir.

4)Siber güvenlik uzmanları bilgisayar programlarına hakim olmalılardır.

5) Birçok farklı yazılım dilini ve programlarını bilmeleri gerekir. Bilgisayar programlarını ve yazılım dilini iyi bilmeleri gerekmektedir.

6)Siber güvenlik uzmanları,  özellikle bazı yazılım dillerini kesinlikle bilmelilerdir. Örneğin(Php, Html, Java,Css…)

7)Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişilerin matematiği iyi olmalıdır. Matematiksel zekaya ve iyi bir matematik bilgisine sahip olmalıdır.

8)Siber güvenlik uzmanı olmak isteyenler artı olarak alanlarıyla ilgili farklı eğitim kurslarına katılarak sertfika da alabilirler. Bu sertfika siber güvenlik uzmanı olmak isteyen adaylar arasından kişiyi bir adım öne taşıyabilir. Bu yüzden ilgili üniversitelerin bilişim teknolojileri alanında verilen eğitim kursları da değerlendirilmelidir. Bu kurslar kişiye cv olarak geri dönmektedir.

Siber güvenlik uzmanı olmak isteyen adaylar,  yukarıda belirtilen maddelere harfiyen uymalıdır. Siber güvenlik uzmanı adayları  özel veya devlet şirketlerinde çalışmak istiyor ise ,mutlak suretle yukarıdaki maddelere uyum sağlaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen maddeleri yerine getiren siber güvenlik adaylarının iş bulma oranları yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.