Yedek Astsubay Maaşları Ne Ne kadar?Görevleri Nelerdir?

21.01.2022
299
A+
A-
Yedek Astsubay Maaşları Ne Ne kadar?Görevleri Nelerdir?

Yedek astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerine kabul edildikten sonra 12 ay boyunca askerlik yapmaktadırlar. Peki 12 ay boyunca askerlik yapan yedek astsubayların maaşı ne kadardır? 12 ay boyunca geçtikleri eğitim sürecinde ne kadar maaş alırlar? , süreç nasıl işler?  Ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Bu yazımızda bu soruların cevabını sizlere vereceğiz.

Yedek astsubaylar belirli eğitimlerden geçerler. 12 ay askerlik yapacak olan yedek astsubaylar  zorlu eğitimlere göğüs germek durumunda kalırlar.

12 ay boyunca yapılacak olan askerliğin ilk ayında çeşitli eğitimlerden geçilir. İlk 2 ay eğitim verilir. Zorlu bir süreçten geçilir. Kısacası hızlandırılmış eğitim diyebiliriz. Eğitim sürecinde olan yedek astsubaylara maaş verilmemektedir.

Yedek astsubaylar 2 aylık eğitim süreci boyunca maaş yerine harçlık alınmaktadır. Bu süreçte yedek astsubaylar maaş değil de harçlık alırlar. Fazla bir miktar verilmez bu süreçte.

Yedek astsubayların maaşları ilk olarak kıta görevlerinin yerine getirildiği sırada alınmaktadır. Yedek astsubaylar kıta görevlerine yerine getirdikleri zamanda maaşları yatmaya başlar. Eğitim birliğinde görevlerini yerine getiren, tamamlayan yedek astsubaylar kıta görevlerini yerine getirecekleri yerlere gitmeleri gerekir. Kıta görevine giden yedek astsubaylar için yol harcırahı yatırılmaktadır. Peki bu yol harcırahı nasıl hesaplanır? Yol harcırahı eğitim birliğinizden kıta görevi yapacağınız yere göre hesaplanmaktadır. Yapılan bu hesaplara göre yedek astsubaylara yol harcırahı yatırılmaktadır. Yol harcırahı yatırılırken bazı etkenler göz önüne alınarak bir hesaplama yapılır.

Yol harcırahı hesaplanırken, aile masrafı, yol masrafı, yer değiştirme, yevmiye masrafları gibi durumlar  hesaba katılarak bu etkenler üzerinden bir ücret ödenir.

Asıl merak edilen konuya geliyoruz. Peki yedek astsubay maaşları ne kadar?  Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Yedek astsubay maaşları görev yapılan yerlere  göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin batıda görev yapan bir yedek astsubaysanız ortalama olarak maaşınız

5.000-5500TL arasında olması muhtemeldir. Doğuda görev yapan bir yedek astsubay iseniz de maaşınız batıda görev yapan yedek astsubaya göre daha yüksek miktarda olacaktır. Doğuda görev yapıyorsanız maaşınız ortalama 6.000-6500 TL arasında olacaktır.  Eğer göreve yeni başlamış bir yedek astsubaysanız maaşınız çift maaş şeklinde yatırılacaktır.  Bu durum sadece ilk ay için geçerli bir durumdur. Maaş aldığınız 2. aylar ve sonrasında yatırılacak olan maaşlarınızda normal maaş alınır. Belirtilen durum sadece ilk ay geçerlidir. Daha sonrasında belirlenen maaş alınır, maaş seyri normale döner.

Yıl ortasında yedek astsubay maaşlarına belirli oranlarda zam yapılır. Yapılan zamlardan göre yeni başlayan yedek astsubaylar da faydalanmaktadır. Yani yılın ikinci yarısında yatırılacak olan maaşlar zamlanan maaş üzerinden yatırılmaya başlanacaktır.

Yedek Astsubay Görevleri Nelerdir?

Toplum içerisinde saygınlığı olan, toplum içerisinde daha fazla değer gören  prestijli meslek grupları vardır. İşte bu mesleklerden bir tanesi de yedek astsubaylıktır.

Yedek astsubay, subaydan kıdemsiz, er ya da erbaşlardan daha kıdemli olan askerdir. Yedek astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde yer alan bir asker kolu olduğu için, emir-komuta zincirindeki konumları haricinde, askeri eğitim ve muhabere gibi alanlarda da görev almaktadırlar. Yedek astsubayların emir- komuta zincirindeki konumlarının yanı sıra askeri eğitim ve muhabere gibi alanlarda görev alabilmelerinin sebebi ise, yedek astsubayların Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde hizmet veren askerler olmalarıdır.

Yedek astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde bulunan askeri bir koldur. Yedek astsubaylar, askeri eğitimlerde bulunurlar. Askeri eğitimlerin yanı sıra muhabere meydanlarında da görev almaktadırlar.

Yedek astsubayların görev ve sorumlulukları bulunmuş olduğu sınıfa, kuvvet komutanlığına göre değişkenlik göstermektedir.

Yedek astsubayların belli başlıca görevleri vardır. Belli başlı görevleri şu şekildedir;

  • 1) Yedek astsubay, subay ile er ya da erbaş arasındaki ilişkiyi düzenleyen kişi konumundadır.
  • 2) Yedek astsubay düşman ile, düşman hava araçları ile mücadele eder.
  • 3) Muhabere gibi alanlarda görevini yerine getirmekle yükümlüdür.
  • 4) Yedek astsubay birlik arasındaki ilişki bağında köprü görevi görür.
  • 5) Yedek astsubay gerekli acil bir durum söz konusu olduğunda  askeri taşıtlarda veya silahlı taşıtlarda nişancı olma görevini üstlenir.
  • 6) Askeriyede atölye, çalışma alanlarında temizliği ve düzeni sağlar. Yedek astsubay bu alanlarda düzen, tertip ve temizlik konularındaki sorumluluğu ve yükümlülüğü üstlenir.
  • 7) Yedek astsubay görev yerindeki yerleşkelerin güvenliğini sağlar. Mıntıkasını güvende tutmakla yükümlüdür.
  • 8) Yedek astsubay yerleşkelerin giriş, çıkış, nöbet kayıtlarından sorumlu kişidir. Nöbet, giriş, çıkış hizmetlerinin düzeninden sorumludur.
  • 9) Askeri araçların bakım ve onarım süreçlerinde yer alarak araçların kontrol takibini yapar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.